Årskurs 7-9
Engelska
Föregående tips Nästa tipsThe backpack
Syfte
Hur får vi eleverna att samtala? Detta är en klassrumsaktivitet som främjar muntlig interaktion i språkundervisning.
Lärarna reflekterar
Uppgiften Skolväskan bygger på en modell som har utvecklats och testats i projektet ”Från monologer till dialoger” (Stockholm Teaching & Learning Studies, STLS). Det är en problembaserad uppgift som eleverna löser genom att använda sina befintliga resurser, både språkliga och kroppsliga. Uppgiften är öppen, vilket innebär att det inte finns någon bestämd lösning. Modell för öppna problembaserade uppgifter (Berggren et al. 2023, Table 1.3, se också Ellis, 2003)
Metod – Instruktioner till lärare inför lektionen
Följande dokument ingår i uppgiften och finns som PDF längst ned på sidan:
- Bilder på föremål (för att överbrygga eventuella språkliga luckor)
- Bild på skolväskan med plats för kort
- Instruktioner till eleverna (engelska)
Förberedelser:
- Skriv ut bilderna i färg. Varje elevgrupp behöver en uppsättning med bilder. Klipp ut bilderna och lägg dem i ett kuvert.
- Skriv ut en skolväska per elevgrupp.
- Skriv ut en elevinstruktion i färg per elevgrupp.
Genomförande
- Läs upp instruktionerna till eleverna. Använd målspråk och peka på bilderna. Visa skolväskan som de ska lägga de utvalda fem bilderna på.
- Dela ut instruktioner, skolväska och kuvert till varje elevgrupp.
- Låt eleverna ta sig an uppgiften! Undvik att svara på frågor om genomförande, ord och andra undringar som kan uppstå. Elevernas fokus ska ligga på att lösa uppgiften med tillgängliga resurser.

Lgr22 Syfte
Utveckla förmåga att formulera sig och kommunicera på engelska i tal och skrift.
Centralt innehåll*
Samtal, diskussion och skrivande där eleverna berättar, beskriver, instruerar och motiverar sina åsikter.
Betygskriterier*
I interaktion i olika sammanhang uttrycker sig eleven enkelt och begripligt samt i någon mån anpassat till syfte, mottagare och situation. Dessutom använder eleven strategier som i viss utsträckning underlättar och förbättrar interaktionen.
* årskurs 7-9

Kommentarer