Årskurs 7-9
Engelska
What happened to Kim?
Syfte
Hur får vi eleverna att samtala? Detta är en klassrumsaktivitet som främjar muntlig interaktion i språkundervisning.
Lärarna reflekterar
”Från monologer till dialoger” är ett forskningsprojekt inom forskningsmiljön Stockholm Teaching & Learning Studies (STLS). Med utgångspunkt i problemet att få elever att samtala med varandra på målspråket i språkundervisning, valde vi att rikta uppmärksamheten till de aktiviteter som används i klassrummen. Vi såg till exempel att aktiviteter för muntlig interaktion i engelska ofta gav upphov till parallella monologer, där en elev talade om ett ämne och sedan lämnade över ordet via inövade fasta fraser som What do you think? Do you agree? Vi ville att eleverna skulle samtala på ett naturligt sätt, det vill säga använda språket, snarare än fokusera på att utbyta fraser och visa att de kan ord och grammatik.
Metod – Inför lektionen
Förbered följande material:
- En papperspåse per elevgrupp (vi använde matavfallspåsar). Tre elever i varje grupp.
- Skriv ut kartan över staden i färg och A3-format (PDF nedan). Det behövs en karta per grupp.
- Skriv ut bilderna på föremålen i färg och A4-format (PDF nedan). Klipp ut de olika föremålen.
- Övriga föremål: En mobiltelefon, några mynt och en papperslapp med handskriven text ”I miss you”.
- Lägg föremålen (bibliotekskort, biljett till bergodalbana, biobiljett, foto, mobiltelefon, mynt och papperslapp) i papperspåsarna.
Förbered klassrummet genom att lägga ut kartor och papperspåsar vid varje bordsgrupp. Se till att påsarna är stängda. Det behövs också några pennor till varje grupp.

Genomförande
Samtalen äger rum i grupper om tre elever. Elevernas samtal kan pågå mellan 15 och 45 minuter. Uppgiften är öppen. Det finns med andra ord ingen bestämd lösning. Eleverna är klara när de har ritat Kims väg på kartan. Visa elevinstruktionerna och läs dem högt:
Background
12-year-old Kim left home at 7:30 yesterday morning, but did not arrive at school. Kim was found at a bus station at 11 in the night, but doesn’t remember anything from the day. The things you have in your paper bags were found next to Kim. When you have decided what happened to Kim, draw on the map where Kim has been.
Låt instruktionerna finnas tillgängliga under genomförandet. Undvik att svara på frågor om genomförande, ord och andra undringar som kan uppstå. Elevernas fokus ska ligga på att lösa uppgiften med tillgängliga resurser. Runda av lektionen i helklass och låt grupperna berätta om sina hypoteser.
Läs mer i Ämneslärarens reportage: Mysteriet får fart på elevernas engelska
Lgr22 Syfte
Utveckla förmåga att formulera sig och kommunicera på engelska i tal och skrift.
Centralt innehåll
Samtal, diskussion och skrivande där eleverna berättar, beskriver, instruerar och motiverar sina åsikter.
Betygskriterier
I interaktion i olika sammanhang uttrycker sig eleven enkelt och begripligt samt i någon mån anpassat till syfte, mottagare och situation. Dessutom använder eleven strategier som i viss utsträckning underlättar och förbättrar interaktionen.

Kommentarer