Årskurs 7-9
Svenska/Svenska som andraspråk
Märit: Utflykten – Kreativt skrivande
Syfte
I samband med läsning av novellen Märit av Astrid Lindgren skriver eleverna ett alternativt händelseförlopp.
Läraren reflekterar
Att gå in i en text och ändra handlingen brukar vara en uppskattad skrivaktivitet. Det kända, till både form och innehåll, ger eleverna goda förutsättningar att skriva. Dessutom finns det inom ramen rätt så stor möjligheter att ta ut svängarna.
Metod – Aktiviteten ”Utflykten”
Förslag på aktiviteter till Märit av Astrid Lindgren som kan föregå skrivandet.
INSTRUKTIONER TILL ELEVERNAS SKRIVANDE – DEL 1: Skriv om den utflykt Märit och hennes klasskompisar företar sig. Fortsätt från att någon (eller något) sätter stenen i rullning. Den här gången ska hon vid sitt ingripande dock klara sig med en hårsmån. Beskriv händelseförloppet detaljerat och utförligt:
- Vad gör Märit när hon ser stenen komma i rullning?
- Hur lyckas hon rädda Jonas Petter utan att själv komma till skada?
Om du vill kan du använda några av Astrids formuleringar:
- Sju stycken pojkar omkring en sten som ligger lös på en bergssluttning – den måste komma i rullning. Det gjorde den här också. Den kom med olycksbådande fart nerför slänten rakt emot Jonas Petter.
- Märit stod ett par steg därifrån. Hon såg stenen komma, såg hur det närmare sig Jonas Petters nedböjda huvud. /…/ Men stenen hann aldrig fram till Jonas Petter.

DEL 2: Märits ställning förändras. Från att ha varit osynlig och därefter nedtryckt får hon en annan ställning i gruppen. Jonas Petter och de andra är imponerade av hennes handlingskraft och mod. Berätta vad som händer efteråt.
- Vad händer efteråt? Vad säger Jonas Petter?
- Hur ser Jonas Petter på Märit? (är hon fortfarande en ”prinsessa” eller kanske en hjälte?)
- Hur förhåller sig alla andra till Märit?
- Vad tänker Märit om sig själv?
SKRIVTIPS! Använd naturen som en spegel för att gestalta Märits nya ställning i gruppen. Välj sådant som associeras med glädje, styrka och livslust. Varför inte låna några av Astrids bilder när hon skildrar vårens livfullhet: Bäckar porlar, ängen blomstrar, fåglarna kvittrar, lammen föds.
Lgr22 Syfte
Utveckla förmåga att formulera sig och kommunicera i tal och skrift, urskilja språkliga strukturer och följa språkliga normer.
Skönlitteratur för ungdomar och vuxna från olika tider, från Sverige, Norden och övriga världen. Epik, lyrik och dramatik. Texter som belyser människors villkor och identitets- och livsfrågor.
Utveckla förmåga att läsa och analysera skönlitteratur och andra texter för olika syften.
Centralt innehåll*
Skönlitteratur för ungdomar och vuxna från olika tider, från Sverige, Norden och övriga världen. Epik, lyrik och dramatik. Texter som belyser människors villkor och identitets- och livsfrågor.
Gemensamt och enskilt skrivande. Strategier för att skriva olika typer av texter med anpassning till deras uppbyggnad och språkliga drag. Skapande av texter där ord, bild och ljud samspelar.
Betygskriterier*
Eleven skriver olika slags texter med god språklig variation, väl fungerande struktur och innehåll samt god anpassning till texttyp, syfte, mottagare och sammanhang. Eleven följer språkliga normer på ett väl fungerande sätt.
Eleven läser skönlitteratur och sakprosatexter med mycket gott flyt och visar mycket god läsförståelse. Dessutom sammanfattar eleven olika texter med mycket god säkerhet. Eleven för välutvecklade resonemang om innehållet i olika texter. Eleven visar också mycket goda kunskaper om skönlitteratur och de sammanhang som olika verk har tillkommit i.
* årskurs 7-9
Kommentarer